Kā blokķēdi izmanto banku sistēmās visā pasaulē?

07 July 2023

Kas ir blokķēde?
Blokķēde ir decentralizēta, digitāla virsgrāmatas tehnoloģija, kas ļauj vairākiem dalībniekiem reģistrēt un pārbaudīt darījumus pārredzamā un drošā veidā. Blokķēde sastāv no bloku ķēdes, kur katrs bloks satur darījumu sarakstu. Šie darījumi tiek pievienoti ķēdei hronoloģiskā secībā, veidojot pastāvīgu un nemainīgu ierakstu.
Atšķirībā no tradicionālajām centralizētajām sistēmām, kur centrālā iestāde kontrolē darījumu pārbaudes procesu, blokķēde darbojas vienotā tīklā. Katrs tīkla dalībnieks uztur blokķēdes kopiju un apstiprina darījumus, izmantojot konsensa algoritmus. Šāda decentralizētā būtība novērš nepieciešamību pēc starpniekiem un samazina krāpšanas vai manipulācijas risku, jo blokķēdēs ir ļoti sarežģīti izmainīt veiktos ierakstus— lai izmainītu kādu no senākiem blokiem, ir jāveic izmaiņas arī visos turpmākajos blokos.


Kur tiek izmantotas blokķēdes?
Blokķēdes tehnoloģija tiek izmantota dažādās nozarēs un jomās, populārākās no tām: 

  • Kriptovalūta: blokķēdes tehnoloģija sākotnēji tika izmantota kriptovalūtās, piemēram, Bitcoin un Ethereum. Blokķēde nodrošina drošus un caurspīdīgus digitālo valūtu darījumus, novēršot vajadzību pēc starpniekiem, piemēram, bankām.
  • Finanšu pakalpojumi: finanšu sektors izmanto blokķēdi dažādiem mērķiem, piemēram, pārrobežu maksājumiem, naudas pārvedumiem un viedajiem līgumiem. Blokķēdes atvieglo procesus, samazina izmaksas, uzlabo drošību un finanšu darījumu caurspīdīgumu.
  • Sūtījumu pārvaldība: Blokķēdes nodrošina pilnīgu pārredzamību un efektīvāku veidu, kā iespējams izsekot sūtījumus, samazinot krāpniecības riskus un iespējas.
  • Veselības sektorā: blokķēde var revolucionizēt veselības aprūpi, droši uzglabājot un koplietojot pacientu datus, nodrošinot ātrāku datu apmaiņu un atvieglojot medicīniskā sektora darbību, samazinot administratīvās izmaksas.
  • Balsošana: blokķēde var nodrošināt drošu un pārredzamu platformu balsošanas sistēmām, nodrošinot balsošanas procesa integritāti un novēršot krāpšanās risku.
  • Identitātes pārvaldība: Blockchain piedāvā decentralizētu un drošu risinājumu identitātes pārvaldībai, ļaujot personām kontrolēt savus personas datus, pārbaudīt savu identitāti un droši koplietot informāciju nepieciešamības gadījumā.
  • Nekustamais īpašums: blokķēdes var racionalizēt darījumus ar nekustamo īpašumu, digitalizējot īpašuma līgumus, automatizējot līgumu izpildi un samazinot vajadzību pēc starpniekiem, kā rezultātā tiek uzlabota pārredzamība, samazināts krāpniecības risks un vienkāršots īpašuma nodošanas process.
  • Intelektuālais īpašums: blokķēde var palīdzēt aizsargāt intelektuālā īpašuma tiesības, izveidojot īpašumtiesību ierakstus un nodrošinot pārredzamus licenču un honorāru maksājumus.Kā bankas izmanto blokķēdes?

Blokķēdes tehnoloģija ir kļuvusi par nozīmīgu sastāvdaļu banku nozarē visā pasaulē. Tā kā blokķēde ir decentralizēta un pārredzama, bankas arvien vairāk izmanto blokķēdi, lai mainītu tradicionālās banku sistēmas un izveidotu vēl drošāku, efektīvāku un pārredzamāku finanšu sistēmu.
Veidi, kā bankas izmanto blokķēdes savos pakalpojumos:

Uzlabota drošība

Nav iespējams mainīt darījumu ieraktus: Blokķēdes virsgrāmatas tehnoloģija nodrošina, ka blokķēdē reģistrētos darījumus nevar mainīt vai ar tiem manipulēt, nodrošinot augstu drošības un uzticamības līmeni.
Identitātes pārbaude: Blokķēde nodrošina drošu un decentralizētu identitātes verifikāciju, novēršot vajadzību pēc tradicionālajām identifikācijas metodēm un samazinot identitātes zādzības un krāpšanas risku.
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana: bokķēdes var uzlabot AML un KYC procesus, droši glabājot klientu datus blokķēdē, ļaujot bankām efektīvi pārbaudīt klientu identitāti un pārraudzīt darījumus, lai atklātu aizdomīgas darbības.

Uzlabot naudas pārvedumu un maksājumu procesu

* Pārrobežu maksājumi: uz blokķēdes balstīti risinājumi nodrošina ātrākus, rentablākus un pārskatāmākus pārrobežu darījumus, samazinot darījumu izmaksas.
* Viedie līgumi: viedie līgumi blokķēdē var automatizēt maksājumu procesus, samazinot manuālo darbību nepieciešamību un iespējamās kļūdas.

Klientu datu pārvaldība

Droša datu koplietošana: Blokķēde ļauj bankām droši koplietot klientu datus vairākās struktūrās, samazinot dokumentācijas nepieciešamību un nodrošinot datu integritāti un privātumu.
Klienta piekrišana un kontrole: uz blokķēdes balstīti risinājumi sniedz klientiem iespēju kontrolēt savus personas datus, ļaujot piešķirt piekļuvi un pēc vajadzības atsaukt atļaujas finanšu iestādēm un bankām, tādējādi uzlabojot privātumu un datu drošību.

Blokķēdes tehnoloģija ir pārveidojusi un pilnveidojusi globālo banku darbību, piedāvājot lielāku drošību, efektivitāti un darījumu pārredzamību. Blokķēdes piedāvā daudz un dažādas priekšrocības, sākot no drošības un krāpšanas novēršanas uzlabošanas līdz maksājumu un klientu datu pārvaldības racionalizēšanai. Blokķēdes pielietojums banku sektorā ir daudzveidīgs un, tehnoloģijām attīstoties, varam sagaidīt vēl vairāk dažādus pielietojumus, kas uzlabos finanšu sektora dabrību. Tā kā bankas visā pasaulē turpina pētīt un ieviest blokķēdes risinājumus, noteikti varam sagaidīt drošāku, efektīvāku un iekļaujošāku banku ekosistēmu, kas izmanto sadalītās virsgrāmatas tehnoloģijas iespējas, lai sniegtu lieliskus pakalpojumus un uzlabotu darbību.

Manas Tiesas


Viss, kas jums jāzina personīgo finanšu juridiskajā kontekstā.